O projektu “Borgo Laudato si'” – Stjepan Baloban

Emisiju na valovima HKR-a “Blago socijalnog nauka Crkve” srijedom u 16:30 emitira HKR u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremio Stjepan Baloban, profesor socijalnog nauka Crkve i moralne teologije na KBF-u Sveučilišta u Zagrebu i pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve.
LAUDATO SI’

Papa Franjo je od početka svojega pontifikata stavljao snažan naglasak na različita djela, što pokazuju brojne reforme koje su provedene u Vatikanu. Ovdje spomenimo tek da je ostao stanovati u Domu „Svete Marte“ i da za svoj ljetni odmor nije koristio papinsku ljetnu rezidenciju Castel Gandolfo dok su njegovi prethodnici to redovito činili od početka 17. stoljeća. U ovoj emisiji želimo razmišljati o temi „Borgo Laudato si’“, temi  koja je povezana upravo s  preuređenjem kompleksa vrtova i zgrada toga dijela Vatikanske države u prekrasnom dijelu ponad jezera Albano.

Naime, u svojoj uputi (chirografo) od 02. veljače 2023. godine papa Franjo je osnovao dvije stvari. Prva je konkretni projekt pod nazivom „Borgo Laudato si’“. To bismo mogli prevesti „Selo Laudato si’“. Riječ je o konkretnom projektu prema kojemu bi se taj veliki prostor rezidencije Castel Gandolfo od 55 hektara, a koji uz dvije palače i objekte u parkovima obuhvaća poljoprivredne površine i razne zgrade, postupno pretvorio u mjesto na kojem bi se vidjelo da je moguće prakticirati cjelovitu ekologiju na koju potiče papa Franjo u svojoj socijalnoj enciklici „Laudato si’“. Dakle, konkretna primjena svojevrsnog modela „novog stila života“ o kojem papa Franjo govori i na koji poziva u „Laudato si’“. To što će se događati u „Borgo Laudato si’“ ljudi će moći vidjeti  i provjeriti.

Istodobno je kao drugu stvar u uputi od 02. veljače ove godine papa Franjo ustanovio „Visokoškolski obrazovni Centar Laudato si’“ sa znanstvenim i edukativnim, ali i s praktičnim vidom cjelovitog obrazovanja o glavnim smjernicama socijalne enciklike „Laudato si’“. Zakonsko sjedište tog „Visokoškolskog obrazovnog Centra“ je u Državi Vatikan, a praktični dio se nalazi u Castel Gandolfu. Za upravljanje i rad toga  Centra zadužena je Uprava grada Vatikana, a istoga dana, to jest 02. veljače 2023. godine  objavljen je i Statut toga Centra. Iz Statuta je vidljivo da je riječ o samostalnoj ustanovi sa točno određenim organima upravljanja kao i materijalnim sredstvima za djelovanje. Koliko je papi Franji važno funkcioniranje i Centra i projekta „Borgo Laudato si’“ govori činjenica da je za generalnog direktora Centra imenovao podtajnika Dikasterija za cjeloviti ljudski razvoj, oca Fabbia Baggia,  koji je za svoj rad odgovoran direktno papi Franji.

S pravom se postavlja pitanje: Zašto papa Franjo toliko i vremena i snaga posvećuje tematici zaštite čovjekova okoliša? Za njega je odgovor jasan: naš zajednički dom, zemlja na kojoj živimo, je ugrožen. Stoga nije dovoljno samo govoriti i raspravljati na različitim razinama: znanstvenoj, društvenoj, političkoj, vjerskoj… Potrebno je poduzimati konkretne korake, a da bi se to moglo ostvariti potreban je odgoj i obrazovanje kao i duhovnost osjetljiva za opće dobro. Kao što Papa naglašava u enciklici „Laudato si’“, nedostaje svijest o međusobnoj pripadnosti i zajedničkoj budućnosti. Takva „temeljna svijest omogućit će razvoj novih uvjerenja, stajališta i stilova života“ (LS, 202).

Kako bi pridonio razvoju te temeljne svijesti papa Franjo je od svibnja 2015. godine, kada je objavljena socijalna enciklika „Laudato si’“, učinio brojne korake. Spomenimo „Tjedne Laudato si’“, koji se slave svake godine u svibnju, Posebnu godinu Laudato si’“ (2020. – 2021.) kao i „Platformu Laudato si’“…

Za nas u Hrvatskoj ostaje temeljno pitanje: Koliko od svega toga navedenoga je na ovaj ili onaj način prisutno u Crkvi u Hrvatskoj? Čini se jako malo, a to je također veliko evangelizacijsko područje po kojemu bi i Crkva u Hrvatskoj mogla biti bliža svojim članovima,  ali i svakom čovjeku dobre volje u Hrvatskoj.

Mons. prof. dr. sc. Stjepan Baloban, pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK i profesor socijalnog nauka Crkve i moralne teologije na KBF-u Sveučilišta u Zagrebu.