Što socijalni nauk Crkve naučava o hrani? – Igor Jakobfi

Emisiju na valovima HKR-a „Blago socijalnog nauka Crkve“ subotom u 16:30 emitiramo u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremio dr. Igor Jakobfi, profesor socijalnoga nauka Crkve na katedri moralne teologije Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu.

 

 

FOTO: UNSPLASH

Svake godine u mjesecu listopadu u Hrvatskoj i u svijetu obilježava se nekoliko važnih dana povezanih s hranom, poput: Svjetskog dana hrane, Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, Dana zahvalnosti za plodove zemlje, Dana kruha te Svjetskog dana jabuka. Važnost koju hrana ima za ljudski život te vrlo veliki i kompleksni problemi povezani s manjkom zdrave ili ikakve hrane zahtijevaju da razgovori o hrani traju mnogo dulje od jednog mjeseca ili tek jednog dana u godini.

Premda se može učiniti da je hrana tek sporedna tema u socijalnom nauku Crkve to ipak nije tako. Čak štoviše, njezina izražena socijalna dimenzija čini ju veoma važnom temom socijalnog nauka. Pažljivim iščitavanje socijalnih dokumenata moguće je uvidjeti da gotovo ne postoji dokument koji posredno ili neposredno ne progovara o njoj.

Što kažu pape?

Papa Lav XIII. je još davne 1891. godine u prvoj socijalnoj enciklici Rerum novarum govoreći o radničkom pitanju upozorio da je nedostupnost hrane nepravda, nastala zbog neisplate pravedne plaće radnicima.

Sveti Ivan XXIII., je u svoje dvije socijalne enciklike progovorio o neizostavnoj važnosti skrbi za poljoprivredu kao primarnom izvoru hrane te o hrani kao bitnom zahtjevu neotuđivog ljudskog prava na opstanak i dostojan život.

Sveti Pavao VI. je u socijalnoj enciklici o razvoju istaknuo da premda su svi obvezni aktivno se uključiti u borbu protiv gladi, još je više važno da svi doprinesu izgradnji svijeta u kojem će svaki čovjek, bez obzira na rasu, vjeru i nacionalnost, ne samo ne biti gladan, već će moći živjeti punim ljudskim životom.

Slične će apele o hrani ili prehrani upućivati i ostali pape u svojim socijalnim dokumentima. Ipak od svih dokumenata posebno se ističu Poruke povodom Svjetskog dana hrane koje 16. listopada svake godine, počevši od 1981. pape javno upućuju glavnom ravnatelju Organizacije ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu.

Problemi povezani s manjkom zdrave ili ikakve hrane zahtijevaju da razgovori o hrani traju mnogo dulje od jednog mjeseca ili tek jednog dana u godini

Sveti Ivan Pavao II., Benedikt XVI. te papa Franjo do sada su uputili 44 takve poruke koje zajedno s mnogobrojnim tvrdnjama izrečenim u ostalim socijalnim dokumentima govorima i propovijedima papa i biskupa, čine velik i vrijedan polog socijalnog učenja Katoličke Crkve o hrani.

Ipak kako socijalna poruka koju Crkva upućuje svojim socijalnim naukom mora biti vjerodostojna više djelatnim svjedočenjem nego svojom suvislošću i nutarnjom logikom, u govoru o hrani se ne smiju izostaviti veoma vrijedni primjeri humanitarnih, obrazovnih, političkih, gospodarskih i kulturnih inicijativa koje su diljem svijeta pokrenute od strane katolika s ciljem s, jedne strane, ublažavanja negativnih posljedica nedostupnosti hrane te, s druge strane, izgradnje pravednih socijalnih odnosa u kojima svatko može dostojanstveno živjeti.

Igor Jakobfi

 

Dr. Igor Jakobfi, profesor na katedri moralne teologije i socijalnog nauka Crkve na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.