„Vrijeme stvorenog“ prigoda je za obnovu odnosa sa Stvoriteljem i cjelokupnim stvorenjem – Tihana Mojsinović
Emisiju na valovima HKR-a “Blago socijalnog nauka Crkve” subotom u 16:30 emitiramo u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremila Tihana Mojsinović, povjerenica za ekološka pitanja pri spomenutom Centru, članica Udruge za očuvanje planeta “I stvori Bog zemlju”.
FOTO: PIXABAY
21.09.2024.
Rujan je na poseban je način obilježen brigom za stvoreno. Prvog dana rujna obilježava se Svjetski dan molitve za skrb o stvorenom svijetu te njime ujedno započinje „Vrijeme stvorenog“, ekumenska inicijativa koja ujedinjuje kršćane diljem svijeta u molitvi i djelovanju za zaštitu i očuvanje našeg zajedničkog doma. „Vrijeme stvorenog“ traje do 4. listopada, blagdana sv. Franje Asiškog, zaštitnika ekologije.
Svjetski dan molitve za skrb o stvorenom pravoslavni kršćani slave od 1989. godine, a Ekumensko vijeće crkava (Svjetski savez crkava – WCC) slavlje je produljilo do 4. listopada te je to razdoblje nazvano „Vrijeme stvorenog“. Nakon objave socijalne enciklike „Laudato si’ – O brizi za zajednički dom“ na Duhove 2015. godine, papa Franjo je te iste godine u Katoličkoj crkvi ustanovio i Svjetski dan molitve za skrb o stvorenom svijetu.
Papa Franjo svake godine u povodu tog dana upućuje poruku, a ove godine tema je „Nadaj se i djeluj sa stvorenjem“ koja je preuzeta iz Poslanice sv. Pavla Rimljanima 8, 19-25. U poruci Papa poziva čovječanstvo na obraćenje te ističe našu odgovornost za zajednički dom. Vjera je dar, plod prisutnosti Duha Svetoga u nama, ali je ujedno zadaća koju treba ispuniti u slobodi i poslušnosti Isusovoj zapovijedi ljubavi, piše Papa i dodaje da tu nadu treba svjedočiti.
Vjera je dar, plod prisutnosti Duha Svetoga u nama, ali je ujedno zadaća koju treba ispuniti u slobodi i poslušnosti Isusovoj zapovijedi ljubavi
Kršćansko spasenje ulazi u dubinu patnje svijeta, ono ne obuhvaća samo ljude, nego svekoliki svemir, ali i prirodu, čovjekov oikos, njegov životni prostor i okoliš. Zemlja bi trebala biti mjesto radosti i obećanje sreće za sve. Na duh socijalnog prijateljstva i sveopćeg bratstva, podsjeća Papa, stavio je naglasak u enciklici Fratelli tutti, a taj sklad među ljudima mora se protegnuti i na stvorenje, u odgovornosti za ljudsku i cjelovitu ekologiju koja je put spasenja za naš zajednički dom i za nas koji na njemu obitavamo.
Cijeli svemir i svako stvorenje uzdiše i čezne da se sadašnje stanje prevlada i obnovi ono izvorno, prvobitno stanje jer oslobođenje čovjeka uključuje i oslobođenje svih drugih stvorenja koja su zbog svoje povezanosti s ljudskim stanjem bačena u ropstvo. Kako piše Papa, stvorenje je, poput čovjeka, ne svojom krivnjom porobljeno i ne može ispuniti ono za što je stvoreno, odnosno da ima trajan smisao i svrhu već je podložno propadljivosti i smrti, dok otkupljenje čovjeka u Kristu predstavlja i sigurnu nadu za stvorenje.
Ove godine, uz poruku za Svjetski dan molitve za skrb o stvorenom svijetu koji se obilježava 1. rujna, papina molitvena nakana za rujan je „Za vapaj Zemlje“. Papa upozorava da Zemlji raste temperatura i da se osjeća loše te pita čujemo li mi tu bol? Čujemo li bol milijuna žrtava ekoloških katastrofa? Njihove posljedice najviše trpe siromašni koji zbog poplava, vrućina ili suša moraju napustiti svoje domove.
Čujemo li bol milijuna žrtava ekoloških katastrofa?
Rješavanje ekoloških kriza koje je uzrokovao čovjek, poput klimatskih promjena, onečišćenja ili gubitka bioraznolikosti, traži ne samo ekološke nego i društvene, ekonomske i političke odgovore.
Stoga se trebamo posvetiti borbi protiv siromaštva i zaštiti prirode mijenjajući svoje navike, a papa Franjo nas poziva da tijekom rujna molimo da svatko od nas srcem osluškuje vapaj Zemlje i vapaj žrtava ekoloških katastrofa i klimatskih promjena, zalažući se za očuvanje svijeta u kojem živimo.
„Vrijeme stvorenog“ prigoda je za obnovu odnosa sa Stvoriteljem i cjelokupnim stvorenjem kroz osobno duhovno obraćenje i zajedničko odgovorno djelovanje. Naime, kršćani su pozvani na „ekološko obraćenje“ budući da je poziv da budu „čuvari Božjeg djela“ bitna sastavnica kreposnog života.
Tihana Mojsinović je diplomirala na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove (Fakultet filozofije i religijskih znanosti), izvršna je direktorica Zaklade Rhema kao i Udruge za očuvanje planeta “I stvori Bog zemlju”. Od 2008. godine redovito piše o zaštiti okoliša i održivom razvoju u Prilici, mjesečnom magazinu Glasa Koncila. Povjerenica je za ekološka pitanja pri Centru za promicanje socijalnog nauka Crkve.
Comments are closed.