Država Vatikan i Okvirna konvencija UN-a o klimatskim promjenama
PRISTUPANJE DRŽAVE VATIKAN OKVIRNOJ KONVENCIJI UN-A O PROMJENI KLIME I PARIŠKOM SPORAZUMU
Sveta stolica je u ime Države Grada Vatikana 2022. godine pristupila Okvirnoj konvenciji UN-a o promjeni klime i Pariškom sporazumu. Konvencija je potpisana na UN-ovoj Konferenciji o okolišu i razvoju koja je održana 1992. godine u Rio de Janeiru, čime je postavljen globalni okvir za djelovanje kako bi se postigla stabilizacija koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi na razini koja će spriječiti antropogeno djelovanje na klimatski sustav.
COP (conference of the parties) su godišnji sastanci (konferencije) država stranaka Konvencije na kojima se pregovara. Konvencijom se utemeljuje Konferencija stranaka kao najviše tijelo te Konvencije koje nadzire njezino provođenje kao i provođenje svih pripadajućih zakonskih instrumenata koje Konferencija može donositi te koja donosi odluke za učinkovito provođenje Konvencije. Svaka država koja je potpisala Konvenciju postala je jedna od ugovornih strana (Party to the Convention) te su sljedeći sastanci koje su države održavale nazivani Conference of the Parties – COP.
Na COP21 koji je održan 2015. godine u Parizu države stranke Okvirne konvencije UN-a o promjeni klime usvojile su pravno obvezujući sporazum o ograničavanju emisija stakleničkih plinova s ciljem ograničenja porasta prosječne globalne temperature Zemlje znatno ispod 2 Celzijeva stupnja, po mogućnosti ispod 1,5 Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijsko razdoblje. Taj sporazum naziva se Pariškim sporazumom.