Priručnik Na putu prema brizi za zajednički dom: pet godina Laudato si‘
Međudikasterijalna radna skupina Svete Stolice za cjelovitu ekologiju je 2020. godine, a u povodu Posebne godine Laudato si’ (24. svibnja 2020. – 24. svibnja 2021.), objavila praktičan priručnik s operativnim prijedlozima prema temama i skupinama Na putu prema brizi za zajednički dom: Pet godina od Laudato si’ koji je preveden na hrvatski jezik. Izrada je počela 2018. godine, u suradnji raznih tijela koja djeluju unutar Svete Stolice i Katoličke Crkve kao i drugih – uključeni su Kongregacija za nauk vjere, Dikasterij za laike, obitelj i život, Dikasterij za komunikaciju, papinska vijeća za promicanje jedinstva kršćana, za međureligijski dijalog, za kulturu, za promicanje nove evangelizacije, Papinska akademija za društvene znanosti, Biskupska sinoda, brojne biskupske konferencije (često su ih predstavljala njihova međunarodna vijeća: za Afriku, Aziju, Oceaniju, Latinsku Ameriku, Europu), međunarodne unije generalnih poglavara i poglavarica, neke mreže nevladinih organizacija. U izradi su sudjelovale i apostolske nuncijature diljem svijeta od kojih se tražilo da upute na dobre prakse i operativne modele za provedbu enciklike Laudato si’ koje su u suradnji s Katoličkom Crkvom već ostvarene u zemljama njihove nadležnosti. Glavi ciljevi dokumenta su:
· ponovo aktualizirati encikliku Laudato si’
· ponuditi smjernice za tumačenje enciklike da bi se izbjeglo njezino pogrešno tumačenje
· potaknuti suradnju među uredima Rimske kurije i katoličkih institucija zauzetih oko širenja i provedbe enciklike Laudato si’
Dokument se sastoji od dviju cjelina: prva se odnosi na duhovno obraćenje i odgoj dok se druga odnosi na ostvarivanje cjelovitog ljudskog razvoja u perspektivi cjelovite ekologije. Svaki je dio podijeljen na 12 poglavlja (24 ukupno) te svako poglavlje ima istu strukturu: započinje važnom rečenicom ili odlomkom iz enciklike, slijedi kratko promišljanje (Uvod i kontekstualizacija), pregled bitnih referentnih tekstova, navode se pozitivni primjeri (Dobre prakse) te operativni prijedlozi (Neki smjerovi djelovanja). Nakana je bila ponuditi usmjerenja za djelovanje katolika (ne samo njih) u svjetovnom području te pozvati svakog kršćanina da preispita svoja ponašanja – i ona svakodnevna u vidu usvajanja zdravog odnosa sa stvorenim kao dimenzije integralnog obraćenja osobe i dosljednog crkvenog obraćenja. Ujedno je i izvor za akademsko proučavanje socijalnog nauka Crkve, za odgoj za vjerničku dimenziju brige za stvoreno, katehezu o zaštiti stvorenja ili pokretanje kakve inicijative.
Priručnik se može preuzeti OVDJE